دوشنبه 11 مرداد 1400
اموزش بازی های محلی تهران الک دولک هفت سنگ زو اسیاب بشین دوزشما هم اگه بازی دیگه ای می شناسید تو قسمت نظرات با اموزش بذاریدبازیهای محلی استان تهران سایت سرگرمیبازیهای محلی،بازی های بومی آکاایران بازى هاى استان تهران عبارتند از:آب اومد کدوم آب، آبجى نساء، آسیاب بچرخ، آسیاب بشین، آفتاب مهتاب چه رنگه، آن مان نبارا، اتل متل توتوله، اِشن قَر، الک دولک، اوسا بدوش زن اوسا ندوش، باقالى به چندمن، بامبک، بره غُزی، پنج دوک، پنجره، پِنشت، تاب بازی، ترکه بازی، ترنابازی، تیرون بازی، جست و خیز، جفتک چارکش، چال…
جای تبلیغات شما
خرید شارژ
فروش ویژه کیت بزرگنمایی صفحه نمایش موبایل


کیت بزرگنمایی صفحه نمایش موبایل، قابلیت بزرگنمایی تا سه بـرابر. قابل اسـتفاده برای انـواع گوشی موبایـل و تبلت. بدون نیاز به برق و باطـری ...
این محصول می تواند سایز تصویر موبایل یا تبلت را 2 تا 3 برابر (با توجه به سایز صفحه موبایل یا تبلت) بزرگنمایی کند. این کیت بدون نیاز به نصب نرم افزار یا ... کار می کند و با تمامی گوشی های موبایل و تبلت ها قابل استفاده است. این محصول خستگی و سوزش چشم در اثر نگاه کردن طولانی مدت به صفحه موبایل را از بین می برد و با استفاده از آن می توانید فیلم، کلیپ، تصاویر و ... موبایل خود را در سایز بزرگ به راحتی تماشا کنید و لذت ببرید.

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 99000 تومان

برترین کاربر ماه
 • هنوز مشخص نشده است
 • هنوز مشخص نشده است
 • هنوز مشخص نشده است
 • هنوز مشخص نشده است
 • هنوز مشخص نشده است
 • هنوز مشخص نشده است
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
خبرنامه
خبرنامه
با عضویت در خبرنـــــــــامه می توانید آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید .

دیگرامکانات
هایپرتمپ دات آی آر
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
اموزش بازی های محلی تهران الک دولک هفت سنگ زو اسیاب بشین دوز
 • تعداد بازدید : 829
 • اموزش بازی های محلی تهران الک دولک هفت سنگ زو اسیاب بشین دوز

  شما هم اگه بازی دیگه ای می شناسید تو قسمت نظرات با اموزش بذارید

  بازیهای محلی استان تهران


  آکاایران بازى هاى استان تهران عبارتند از:آب اومد کدوم آب، آبجى نساء، آسیاب بچرخ، آسیاب بشین، آفتاب مهتاب چه رنگه، آن مان نبارا، اتل متل توتوله، اِشن قَر، الک دولک، اوسا بدوش زن اوسا ندوش، باقالى به چندمن، بامبک، بره غُزی، پنج دوک، پنجره، پِنشت، تاب بازی، ترکه بازی، ترنابازی، تیرون بازی، جست و خیز، جفتک چارکش، چال مال خدا، چرخک، چشمک، چوب توپ، حسن کمال، حمومک مورچه داره، خاله رورو، خاله دیگ به سر، دختر گریه مى کنه، دستمال، دوزیازی، دوقوز بپرک، ریگ بازی، زوری،زوو، سُک سُک، سه پایه، سه نفر کله ملوق، شلاق بازی، شیر دیدم، شیر یا خط، طاق یا جفت، عرقچینک، عمو زنجیرباف، عموسبزى فروش، قایم باشک، قلعه بازی، قلعهٔ شاه مال منه، کبوتربازی، کلاه بردار، کوشک، گربهٔ خاله پیرزن، گردوبازی، گردو شکستن، گرگم به هوا، لبوداغه لبو، لى لی، مدادبازی، مَلمَلى گو، مولودی، میخ طویله، میخک، نقطه بازی، نون بیار کباب ببر، هالنگه، هستهٔ خرمابازی، هفت سنگ، هل و گلاب، یاسمن و نسترن، یک کلافه و ….


  آب اومد، کدوم آب
  این بازى در واقع ترانه اى است که بین استاد و شاگرد یا شاگردان رد و بدل مى شود. ترانه پایان مشخصى ندارد و مى تواند برحسب استعداد استاد و حوصلهٔ شاگردان ادامه یابد. ترانه این گونه آغاز مى شود:

  استاد: یه مرغ زردى داشتم، خیلى دوسش مى داشتم، توله هه اومد و بردش، سرپا نشست و خوردش … سگ اومد.

  شاگردها: کدوم سگ؟

  استاد: همون سگ که مرغو خورده.

  شاگردها: کدوم مرغ؟

  استاد: همون مرغ زرد پاکوتاه، گردن هما که شیش قرون تا هش قرون مى خریدنش، نمى دادمش …


  آسیاب بچرخ
  بازیکنان دست هاى یکدیگر را گرفته و دایره وار مى ایستند. آن گاه یکى از بازیکنان فرمان داده و مى گوید: ‘آسیاب بچرخ’ . با این فرمان بازیکنان با سرعت زیاد شروع به چرخیدن مى کنند تا آنکه سر آنها گیج رفته و بر زمین بى افتند.


  آسیاب بشین
  بازیکنان دست یکدیگر را گرفته و دایره وار مى ایستند. یکى از آنها استاد شده و خطاب به بازیکنان مى گوید: آسیاب بشین. آن گاه همگى نشسته و مى گویند: ‘مى شینم’ . بعد از آن هربار که استاد مى گوید: ‘جون خاله جون’ یا ‘جون عمه جون’ ، همگى مى گویند: ‘پا نمى شم’ و زمانى که استاد مى گوید: ‘جون چمدون’ همگى مى گویند: ‘پا مى شم’ و بعد بلند مى شوند. دوباره استاد آنها را مورد خطاب قرار داده و مى گوید: ‘آسیاب قلیان بکش’ ؛ آن گاه همگى قلیان کشیده و در واقع اداى قلیان کشیدن را درمى آورند. سپس استاد مى گوید: ‘آسیاب بخواب’ و همگى خود را کج مى کنند و در آخر استاد مى گوید: ‘آسیاب بچرخ’ ، که همگى دست یکدیگر را گرفته و دور خود مى چرخند و بازى پایان مى گیرد.


  الک دولک
  بازیکنان به دو گروه تقسیم مى شوند، یک گروه در بالاى زمین، پشت خط شروع بازى و گروه دیگر در داخل زمین مستقر مى شوند. در نقطهٔ شروع سنگى را که بزرگتر از آجر معمولى است، قرارداده و چوب دولک را طورى روى آن مى گذارند که موازى با خط طولى زمین و لااقل یکى از لبه هاى آن آزاد باشد. ابتدا یکى از نفرات بالا با الک ضربه اى محکم به سر آزاد دولک مى زند. دولک از سر سنگ بلند شده و پس از چرخشى در هوا به داخل زمین فرود مى آید. اگر افراد گروه پائین که داخل زمین هستند، دولک را در هوا ‘بُل’ بگیرند، برنده مى شوند و جاى دو گروه عوض مى شود. در غیر این صورت یکى از نفرات گروه پائین، دولک را از روى زمین برداشته و به طرف الک که پس از پرتاب دولک، در کنار سنگ و به موازات خط طولى زمین گذاشته مى شود، پرت مى کند. اگر الک به دولک اصابت کند، باز جاى دو گروه عوض مى شود و در غیر این صورت نوبت به نفر بعدى گروه بالائى مى رسد و به همین ترتیب تا پایان نفرات گروه بالا ادامه پیدا مى کند.

  در نوع دیگر الک دولک به جاى سنگ، دو آجر موازى با فاصلهٔ حدود ده سانتى متر را روى زمین گذاشته و چوب الک را روى آن دو آجر مى گذارند، یکى از بازیکنان گروه بالا با دولک زیر الک مى زند تا الک حدود ۱ – ۵/۱ متر به هوا بلند شود، بعد ضربه اى محکم به آن زده و به طرف زمین بازى پرت مى کند.


  بامبک
  اولین بازیکن از جمع بازیکنان پیش آمده و دو زانو روى زمین مى نشیند. توپى را که قطر آن حدود ده سانتى متر است، در دست گرفته و آن را به زمین مى زند، توپ پس از برخورد به زمین بالا آمده و بازیکن با ضربات کف دست خود، آن را دوباره به زمین مى زند و ضربات را ادامه مى دهد تا زمانى که توپ از دست وى رها شده و ضربات قطع گردد. پس از او یک یک بازیکنان مهارت خود را مى آزمایند. بازیکنى که تعداد ضربات او بیش از دیگران باشد، برندهٔ بازى شناخته مى شود. در این بازى هر ضربهٔ توپ را یک ‘زى یک’ مى نامند.


  دستمال
  بازیکنان به دو گروه مساوى تقسیم مى شوند. آن گاه مقابل هم و به فاصلهٔ ده قدم از یکدیگر، در دو صف قرار مى گیرند. استاد بازى یک دستمال بین دو صف مى گذارد، طورى که فاصلهٔ آن از دو دسته به یک اندازه باشد. با فرمان استاد نفر اول هر دو صف باید به سرعت دویده و دستمال را بردارند. بازیکنى که زودتر دستمال را برداشته و به جاى خود برگردد برندهٔ بازى است. البته به شرطى که طرف مقابل او نتواند دست خود را بدن او بزند. پس از پایان بازیِ دو نفر اول، نوبت به نفر دوم صف مى رسد و به همین ترتیب بازى ادامه مى یابد تا همهٔ نفرات دو صف به پایان برسد. در پایان گروهى که تعداد برنده هاى آن بیشتر باشد، برندهٔ اصلى شناخته خواهد شد.


  دوزبازى
  هریک از دو بازیکن دوازده ریگ یا شیء کوچک دیگرى مانند لوبیا را برمى دارند، طورى که رنگ شیء موردنظر هریک با دیگرى متفاوت باشد. بعد روى زمین یا کاغذ سه مربع داخل هم مى کشند. آن گاه به نوبت هربار یک شیء خود را در نقاط تقاطع خط ها مى گذارند. بازیکنى که زودتر از دیگرى بتواند، سه دانه از شیء خود را در یک خط مستقیم قرار دهد، برنده است.


  زوو
  بازیکنان به دو گروه مساوى تقسیم مى شوند. روى زمین، مستطیل بزرگى رسم مى کنند و هریک از دو گروه در یکى از دو نیمهٔ مستطیل مستقر مى شوند. آن گاه به ترتیب از هر گروه یک نفر، نفس را در سینه حبس مى کند و با کشیدن زوو وارد زمین حریف مقابل مى گردد. هریک از این دو نفر سعى مى کند در حال زووکشیدن، یاران حریف را نیز لمس کند. یاران حریف نیز ضمن فرار از او، سعى مى کنند او را محاصره کرده و بگیرند که نتواند از خط نیمهٔ زمین بگذرد، زیرا در غیر این صورت تمام کسانى را که لمس کرده باشد، از بازى اخراج خواهند شد. در دور و دورهاى بعدى دو نفر دیگر از دو گروه وارد زمین حریفان خود خواهند شد و به همان ترتیبى که گفته شد عمل مى کنند. هر گروهى که زودتر یاران خود را از دست بدهد، بازنده است و به عنوان مجازات باید به افراد گروه برنده کولى بدهد؛ یعنى بازیکنان برنده هرکدام بر کول یکى از بازندگان سوار شوند و چند دورى سوارى گیرند.

  در این بازى این نکته قابل ذکر است که فردى که براى زوو کشیدن نفس گیرى کرده است، هرگاه احساس نماید که نفس خود رو به اتمام است باید بلافاصله به زمین بازگردد و اگر در زمین حریف نفس آن تمام شود، از دور بازى خارج مى گردد.

  به گزارش آکاایران بازیهای محلی،بازی های بومی - ویستا

  بازیهای محلی،بازی های بومی - ایران مطلب

  بازیهای محلی،بازی های بومی -

  مطالب مرتبط
 • مطالبی که شما از آن ها خوشتان خواهد آمد...
 • دعای پیش از دعا کردن از حضرت علی (ع)
  معنی و تعبیر خواب رنگ خاکستری خواب سیاه و سفید تعبیر دیدن رنگ خاکستری در خواب
  معنی و تعبیر خواب علائم راهنما نشانه های راهنما
  معنی و تعبیر خواب رودخانه دیدن رودخونه خروشان در خواب رودخانه ارام و شفاف راکد متلاطم
  معنی و تعبیر خواب رنگ ارغوانی دیدن رنگ ارغوانی در خواب تعبیر خواب رنگها
  معنی و تعبیر خواب دیدن شیر حیوانی و حیوانات وحشی
  معنی و تعبیر خواب دیدن اعضای بدن و ارتباط ان با سلامت روح و جسم
  معنی و تعبیر خواب بیرون امدن دل و روده و پاره شدن شکم
  نگهداری چه وسایلی شانس را زیاد می کند؟
  تاثیرات علمی ماه شب چهارده و قرص کامل ماه روی انسان و حیوانات
  عکس های زنی با سه پستان زنی با سه سینه
  بهترین و رومانتیک ترین شهرهای دنیا برای ماه عسل
  طنز شرایط بله گفتن عروس در استان های مختلف
  تصاویر طنز همراه نوشته
  مطالب بامزه خنده دار سرگرمی جدید تلگرامی
  مطالب و عکس جدید برای کانال تلگرام
  عکس نوشته خنده دار مذهبی و چهل عکس جالب
  خلاصه رمان سادگی های دلم و دانلود برای موبایل اندروید جاوا
  شصت عکس طبیعت زیبا در فصل ها و مکان های مختلف
  بیست عکس زیباترین و جذاب ترین و عجیب ترین مناطق طبیعت روی زمین
  عکس طنز خفن بامزه باحال کانال تلگرام ایرانی و خارجی جدید 95
  عکس های زیبا و ارام بخش طبیعت
  عکس های خنده دار از فوتبال
  عکس های جالب و خنده دار از زرنگی چینی ها
  خنده دارترین عکس ها جمع اوری از اینستاگرام و تلگرام
  گلچین عکس خنده دار ایرانی از کانال تلگرام
  صد عکس خیلی بامزه طنز باحال جالب برای کانال تلگرام
  دانلود اهنگ جدید رضا پیشرو +عکس
  دانلود البوم جدید حمید عسکری+عکس
  دانلود گلچین اهنگ ایرانی جدید 95
  دانلود تک اهنگ ایرانی جدید
  دانلود اهنگ و فول البوم علی باباو البوم سورنا
  دانلود فول البوم محمد علی زاده
  دانلود جدیدترین اهنگ ها مرداد ماه 95
  سنجش عشق با تست
  شعر درباره خیانت
  36 ایده جدید برای تزئین سفره هفت سین
  معنی و تعبیر خواب فحش و ناسزا به خود یا دیگران دادن
  بهترین عکس نوشته ها برای متولدین ماه مهر عکس پروفایل متولد ماه مهر
  انرژی و خواص شناسی سنگ های یاقوت و مرجان و مروارید و صفیر زرد و الماس و لعل
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
  کد امنیتی
  رفرش
  کد امنیتی
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  آخرین مطالب
 • آخرین مطالبی که به تازگی در سایت منتشر شده اند...
 • دو عکس نوشته مخصوص تمام ماهها برای تلگرام لاین و پروفایل
  فال کامل در همه موارد عاطفی و ازدواج و مالی و سلامتی در سال 2017 و سال 1396
  معنی و تعبیر دیدن داس در فال و فنجان قهوه+عکس داس
  دعای پیش از دعا کردن از حضرت علی (ع)
  معنی و تعبیر خواب آدم ها دیدن مردم غریبه و ناشناس در خواب
  معنی و تعبیر خواب ادم ربایی بچه دزدی گروگانگیری تعبیر دیدن خواب بچه دزد
  معنی و تعبیر خواب ادم خوار تعبیر دیدن ادم خوری در خواب
  معنی و تعبیر خواب ادم ماشینی روبات مرده متحرک تعبیر دیدن راه رفتن ادم ماشینی
  معنی و تعبیر عکس گوش ماهی و صدف در فال قهوه تعبیر دیدن صدف در فال قهوه
  معنی و تعبیر دیدن صندلی چهارپایه در فال قهوه عکس صندلی چوبی در فال قهوه
  معنی و تعبیر دیدن عقرب در فال قهوه تعبیر تصویر عقرب در فنجان قهوه
  معنی و تعبیر تصویر عصا در فال قهوه دیدن عکس عصا در فال قهوه
  معنی و تعبیر دیدن عکس شلوار در فال قهوه فال قهوه جدید
  معنی و تعبیر فال قهوه صفحه شطرنج دیدن عکس مهره شطرنج در فال قهوه
  تعبیر دیدن شمشیر در فال قهوه عکس شمشیر و دشمن در فال قهوه
  معنی و تغبیر عکس شمع در فال قهوه تعبیر شمع روشن و خاموش در فال قهوه
  معنی و تعبیر خواب جدایی و رها کردن تعبیر خواب رها کردن
  معنی و تعبیر خواب دیدن رنگ ها در خواب دیدن رنگ سبز قرمز نارنجی در خواب رنگ سفید
  معنی و تعبیر خواب اب نبات دیدن ابنبات شیرین یا ترش در خواب
  تعبیر خواب ادامس- جویدن آدامس در خواب و معنی ادامس خوردن در خواب
  معنی و تعبیر خواب رنگین کمان دیدن رنگین کمان در خواب دیدن رنگ سبز قرمز نارنجی در خواب رنگ سفید
  تعبیر خواب رنگ ها معنی دیدن یک رنگ واضح در خواب تعبیر دیدن خواب رنگی
  معنی و تعبیر خواب رنگ سیاه تعبیر دیدن رنگ سیاه در خواب رنگ مشکی در خواب
  معنی و تعبیر خواب رنگ خاکستری خواب سیاه و سفید تعبیر دیدن رنگ خاکستری در خواب
  معنی و تعبیر خواب دیدن روباه روباه در خواب روباه زرد نارنجی رنگی سفید
  معنی و تعبیر خواب علائم راهنما نشانه های راهنما
  معنی و تعبیر خواب رودخانه دیدن رودخونه خروشان در خواب رودخانه ارام و شفاف راکد متلاطم
  معنی و تعبیر خواب رنگ ارغوانی دیدن رنگ ارغوانی در خواب تعبیر خواب رنگها
  طالع بینی و فال سال 96 و2017 متولدین دی ماه برج جدی
  طالع بینی و فال سال 96 و2017 متولدین بهمن ماه برج دلو
  طالع بینی و فال سال 96 و2017 متولدین اسفند ماه برج حوت
  طالع بینی و فال سال 96 و2017 متولدین ابان برج عقرب
  طالع بینی و فال سال 96 و2017 متولدین مهر برج میزان
  طالع بینی و فال سال 96 و2017 متولدین اذر برج قوس
  طالع بینی و فال امسال متولدین مرداد برج اسد در سال 2017 سال 96
  طالع بینی و فال امسال متولدین تیر برج سرطان در سال 2017 سال 96
  طالع بینی و فال امسال متولدین شهریور برج سنبله در سال 2017 سال96
  طالع بینی و فال امسال متولدین خرداد برج جوزادر سال 2017 و سال 96
  طالع بینی و فال امسال متولدین اردیبهشت برج ثور در سال 2017 و سال 96
  طالع بینی و فال امسال متولدین فروردین ماه برج حمل در سال 2017 و سال 96