close
رزرو هتل
راههای کنترل ذهن خود
پنجشنبه 05 اسفند 1395
راههای کنترل ذهن خود به صفات خود پایبند بمانیم مجموعه: برای زندگی بهتر       همه ما در زندگی ارزش‌هایی برای خود تعیین کرده‌ایم که…
جای تبلیغات شما
خرید شارژ
برترین کاربر ماه
 • هنوز مشخص نشده است
 • هنوز مشخص نشده است
 • هنوز مشخص نشده است
 • هنوز مشخص نشده است
 • هنوز مشخص نشده است
 • هنوز مشخص نشده است
اتاق آرزو
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
خبرنامه
خبرنامه
با عضویت در خبرنـــــــــامه می توانید آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید .

دیگرامکانات
هایپرتمپ دات آی آر
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
راههای کنترل ذهن خود
 • تعداد بازدید : 108
 • راههای کنترل ذهن خود

  

  به صفات خود پایبند بمانیم   

   

  شناخت صفات

   

  صفات در واقع محتویات ذهنی ما هستند که طی سالیان سال از دوران طفولیت در ذهن ما جای گرفته‌اند. بعضی صفات به طور فطری در وجود ما نهادینه شده‌اند اما بعضی ارزش‌ها توسط دیگران به ما منتقل شده.

   

  نخستین گام در این راه، شناخت صفات و آموختن چگونگی تغییر آنهاست. تنها با کمی فکر و اندیشه و بررسی ارزش‌هایی که با آنها شرطی شده‌ایم می‌توانیم از ماهیت ارزش‌ها باخبر شویم و آنها را اصلاح کنیم.ارزش‌ها را به طور کلی می‌توان به 2 نوع ارزش‌های فطری و اکتسابی تقسیم کرد؛ ارزش‌های فطری یا پایدار، صفاتی هستند که در ذات ما نهادینه شده‌اند؛ مانند عشق، محبت و کمک به انسان‌ها.

   

  البته درست است که این ارزش‌ها‌ در وجود ما قرار داده شده‌اند اما انرژی و اعمال منفی دیگر می‌توانند بر آنها تأثیر بگذارند و گاهی ما را به سوی شرارت و بدخواهی سوق دهند.بعضی از ارزش‌ها نیز ارزش‌هایی هستند که شخص از بیرون از وجود خود آنها را کسب می‌کند و با آنها شخصیت خود را شکل می‌بخشد. ارزش‌های اکتسابی باید در راستای ارزش‌های فطری باشند و به آنها نزدیک یا براساس آنها منطبق باشند؛ در غیر این‌صورت نوعی تضاد و درگیری درونی برای شخص به‌همراه خواهند آورد.

   

  بعضی‌ها معتقدند که شخصیت کودک مانند مومی است که در ابتدای امر توسط اطرافیان (پدر و مادر و مربیان) شکل می‌گیرد. البته در این میان نمی‌توان نقش عوامل خارجی و تربیت خانوادگی و محیطی را نیز بی‌تاثیر دانست.ارزش‌ها هدایت و رهبری تصمیمات مهم زندگی ما را برعهده دارند. برای مثال انتخاب دوست، همسر، رشته تحصیلی، شغل و کیفیت و کمیت ارتباطات ما، همه نشان‌دهنده ارزش‌هایی هستند که ما به آنها بها می‌دهیم. همچنین پایبندی به ارزش‌های فطری و عدم وجود تضاد بین اینگونه ارزش‌ها با ارزش‌های اکتسابی، اعتماد به نفسی قوی در شخص ایجاد می‌کند و باعث رضایت و ثبات درونی او می‌شود.

   

  اما اگر شخص نسبت به ارزش‌های اکتسابی شرطی شده باشد ولی از اصالت آنها آگاهی نداشته باشد، چشم و گوش بسته به آن ارزش‌ها عمل می‌کند. در صورتی که اگر به بررسی آنها بپردازد و نسبت به آنها آگاهی یابد، اما برخلاف آن به ارزش‌هایی که به آنها شرطی شده عمل کند در حالت تضاد درونی به سر خواهد برد و زندگی توأم با درد، رنج و ناراحتی را تجربه خواهد کرد ولی انسان‌هایی که ارزش‌های با ثباتی دارند افراد موفقی هستند که از همه لحظات زندگی خود لذت می‌برند.

   

  از عواملی که می‌توانند ارزش‌ها را تغییر دهند می‌توان به آگاهی و دانش و تجربه‌های شخصی اشاره کرد. تجربه‌های شخصی یا ذهنی مهم‌ترین عامل برای تصمیم‌گیری هستند. مثلا کسی که در اتوبان با اتومبیل خود تصادف کرده و مجروح شده است از رانندگی در اتوبان هراس دارد و همیشه این تجربه ذهنی، او را وادار به دقت در رانندگی به ویژه رانندگی در اتوبان‌ها می‌کند. از تجربه‌های ذهنی دیگر می‌توان به موفقیت در تحصیلات، قبولی در مصاحبه‌های استخدامی، تجربه پرواز و ترس از بعضی حیوانات، تاریکی و... اشاره کرد.

   

   

  قدرت خارق‌العاده ذهن

   

  بسیاری از محققان در تعجب هستند که چرا همه ما از قدرت‌های خارق‌العاده ذهن خود استفاده نمی‌کنیم!؟ جواب به این سؤال می‌تواند این باشد که مردم زبان حرف زدن با ذهن را نمی‌دانند و بیشتر آنها ذهن را مقوله‌ای پیچیده و مشکل قلمداد می‌کنند و همین ترس و نگرانی و ناآگاهی نیز مانع از ارتباط و یادگیری زبان ذهن می‌شود. همان‌گونه که می‌دانیم ذهن و روح از 2قسمت تشکیل می‌شود؛ یک قسمت ضمیر خودآگاه که یک سوم ذهن را در برمی‌گیرد که مرکز اراده و یادگیری مهارت‌هاست و دوم ضمیر ناخودآگاه .

   

   

  آماده‌سازی ذهن

   

  برای اینکه بتوانید ذهنی پویا و فعال برای یادگیری بهتر داشته باشید باید آن را از قبل آماده کنید. یکی از راه‌های ساده برای این آماده‌سازی، استفاده از تمرینات رهاسازی و ریلکسیشن است. گفتن جملات تأکیدی مثبت نیز بسیار مؤثر است؛ بدین منظور می‌توانید مکانی آرام و بدون سر و صدا را انتخاب کنید؛ جایی که نه زیاد گرم و نه زیاد سرد باشد؛ یعنی حرارت آن مکان متعادل باشد، سپس روی مبل راحتی بنشینید، چشم‌ها را ببندید و چند نفس عمیق بکشید، پس از آن ذهن خود را از صداهای اطراف خالی کنید و توجه‌تان را به درون خود متمرکز سازید.

   

  بعد از چند لحظه از نوک انگشتان پا تا فرق سر را عضو به عضو به طور ذهنی و با چشم‌های بسته از نظر بگذرانید و رها سازید؛ یعنی اگر هرگونه انقباضی در آنها وجود دارد آن را رها کنید تا بدن کاملا شل و وانهاده شود. بعد از آن برای چند ثانیه یا چند دقیقه توجه و تمرکز ذهنی را مجددا متوجه دم و بازدم خود کنید و نفس‌های خود را بشمارید. در این حالت افکار منفی شما رفته‌رفته کمتر و کمتر و پس از آن نیز به طور کامل حذف می‌شوند. در این زمان می‌توانید جملات تأکیدی مثبتی را که خواهان تحقق یافتن آنها هستید تکرار کنید. شما می‌توانید جملات تأکیدی مثبت را شب‌ها هنگام خواب و صبح‌ها هنگام بیدارشدن از خواب بیان کنید. توجه داشته باشید که تکرار کلمات تنها، بی‌فایده است مگر اینکه شما واقعا آنها را باور داشته باشید و آنها را همراه با شور و هیجان برای محقق‌شدن، تکرار کنید. در واقع ذهن نیمه‌هوشیار شما تنها نسبت به افکاری واکنش نشان می‌دهد که با احساس و هیجان توأم باشد.

   

   

  راه‌های افزایش انرژی ذهنی

   

  برای اینکه بتوانیم انرژی ذهنی خود را افزایش دهیم و برای تحقق آرزوهای خود به کار بندیم، راه‌های زیر بسیار مؤثر و کارساز هستند.

   

  - کم‌حرف زدن: سکوت کردن برای کسانی که زیاد حرف می‌زنند و انرژی ذهنی خود را- به ویژه از طریق مکالمات تلفنی- هدر می‌دهند، در افزایش سطح انرژی بسیار موثر است.

   

  - اعتدال در خوردن و خوابیدن: هرچه مصرف موادغذایی افزایش یابد معده بزرگ‌تر می‌شود و انرژی بیشتری برای هضم غذا صرف می‌شود. سعی کنید بیشتر از میوه، سبزی و غذاهای گیاهی استفاده کنید چون بدین‌ترتیب معده نیز انرژی کمتری برای هضم آن به کار خواهد برد.

   

  - کنترل خشم و عصبانیت: هر بار که عصبانی می‌شوید یا داد و بیداد می‌کنید، مقدار زیادی از انرژی ذهنی و جسمی شما تخلیه می‌شود به همین خاطر است که افراد عصبانی معمولا بعد از بگومگو و جر و بحث‌های طولانی، احساس گرسنگی می‌کنند. انجام مرتب حرکات ورزشی و تنفسی و آرام‌سازی بدن در افزایش انرژی و به دنبال آن کسب قدرت برای غلبه بر خشم بسیار موثر است.

   

  - کنترل احساسات:احساسات منفی چون به میزان قابل‌توجهی انرژی ذهنی را هدر می‌دهند باعث کاهش سطح انرژی در مغز می‌شوند و بدن را از لحاظ جسمی نیز کاملا تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهند.


  - تمرکزکردن و فکرکردن به خاطرات غم‌انگیز و ناموفق گذشته: این عمل باعث اتلاف انرژی ذهنی و ایجاد یأس و افسردگی در فرد می‌شود؛ اما گردش، تفریح و قدم‌زدن و پیاده‌روی در پارک‌ها و فضای سبز- به ویژه در هوای پاک- همراه با تنفس عمیق باعث افزایش امواج انرژی ذهنی خواهد شد.

  Fridey Magazine

  

  مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی
  آخرین مطالب
 • آخرین مطالبی که به تازگی در سایت منتشر شده اند...
 • دو عکس نوشته مخصوص تمام ماهها برای تلگرام لاین و پروفایل
  فال کامل در همه موارد عاطفی و ازدواج و مالی و سلامتی در سال 2017 و سال 1396
  معنی و تعبیر دیدن داس در فال و فنجان قهوه+عکس داس
  دعای پیش از دعا کردن از حضرت علی (ع)
  طالع بینی و فال سال 96 و2017 متولدین دی ماه برج جدی
  طالع بینی و فال سال 96 و2017 متولدین بهمن ماه برج دلو
  طالع بینی و فال سال 96 و2017 متولدین اسفند ماه برج حوت
  طالع بینی و فال سال 96 و2017 متولدین ابان برج عقرب
  طالع بینی و فال سال 96 و2017 متولدین مهر برج میزان
  طالع بینی و فال سال 96 و2017 متولدین اذر برج قوس
  طالع بینی و فال امسال متولدین مرداد برج اسد در سال 2017 سال 96
  طالع بینی و فال امسال متولدین تیر برج سرطان در سال 2017 سال 96
  طالع بینی و فال امسال متولدین شهریور برج سنبله در سال 2017 سال96
  طالع بینی و فال امسال متولدین خرداد برج جوزادر سال 2017 و سال 96
  طالع بینی و فال امسال متولدین اردیبهشت برج ثور در سال 2017 و سال 96
  طالع بینی و فال امسال متولدین فروردین ماه برج حمل در سال 2017 و سال 96
  معنی و تعبیر خواب راهرو (سرسرا، دالان‌)
  فواید دعا از زبان پیامبر اکرم (ص)وامام علی (ع)
  آیات قرآن راجع به دعا کردن
  چگونه دعا کنیم که مستجاب شود؟
  چه زمان ومکانی برای دعا بهتر است؟
  معنی و تعبیر خواب رانندگی کردن رو به جلو یا دنده عقب
  معنی و تعبیر خواب گم کردن راه یا در خروجی
  معنی و تعبیر خواب راسو (موش‌ خرما)
  تعبیر خواب دیدن شیطان از نظر کارل یونگ و معبران قدیمی
  معنی و تعبیر خواب دیدن شیر حیوانی و حیوانات وحشی
  معنی و تعبیر خواب دیدن اعضای بدن و ارتباط ان با سلامت روح و جسم
  معنی و تعبیر خواب بیرون امدن دل و روده و پاره شدن شکم
  نگهداری چه وسایلی شانس را زیاد می کند؟
  تاثیرات علمی ماه شب چهارده و قرص کامل ماه روی انسان و حیوانات
  راه نفوذ به قلب با ارایش چشم
  اموزش ارایش و زیبایی صورت گرد+مدل مو برای صورت گرد
  اموزش ارایش و زیبایی صورت کشیده و لاغر+مدل مو برای صورت کشیده
  چگونه رژبزنیم که دوام بیشتری داشته باشد ماندگاری رژلب
  معیار زیبایی چهره فاصله مردمک چشمهای فرد در حدود 46 درصد از پهنای صورت
  نکات ارایش با رنگ طلایی
  نقش ارایش روی روان زنان و دختران
  چگونه پوست صورت را با ارایش درخشان و شاداب کنیم؟
  معنی و تعبیر خواب شكلات تعبیر دیدن شکلات در خواب
  تعبیر و معنی خواب شكست‌ و ناكامي‌ شکست خوردن و پیروز نشدن